Technicky vzato
Proč se rozložitelná láhev v lese nerozpadne? Vezmou nám roboti práci? Co dýcháme ve městech? My vám to řekneme jako lidi. Vědci, studenti a absolventi z Vysokého učení technického v Brně mluví jednoduše a poutavě o tématech, která se stále více stávají součástí lidských životů, přesto zůstávají pro svou odbornost zahalena nejasnostmi. Podcastem provází Tereza Cinka (Kadrnožková), dříve vědecká redaktorka Českého rozhlasu. Zajímá vás konkrétní téma? Ozvěte se na media@vut.cz.
Technicky vzato
#14 - Máme za předky Kelty, nebo Cyrila s Metodějem?
„Ptejte se doma, ptejte se rodičů, prarodičů, tetiček a sestavte si malý rodokmen. To, co si pamatují naši předci a příbuzní, s jejich odchodem zanikne a v archivech to nezjistíme. Že pradědeček propil grunt, byl v zajetí za války nebo že si prababička myslela na souseda. To je koření historie.“
V mnohých rodinách kolují legendy o prastrýcích legionářích, nevlastních dědech, šlechtickém původu nebo jen nejasnosti, jestli jsou Bednářovi z jižní Moravy spříznění s těmi na Plzeňsku. Na mnoho otázek odpoví matriční knihy a archivy, zhruba tři sta let zpátky ale začínají být větve rodinného stromu stále méně zřetelné. Tehdy nastupuje genetická genealogie, která s pomocí DNA sleduje předky konkrétních lidí, někdy až k prvním nositelům daného příjmení. Jsme my Češi víc potomci Germánů, nebo původních obyvatel východní Evropy? Na to se už roky ptá ředitel Archivu VUT, historik a genealog Martin Kotačka. V podcastu se o některé zajímavosti podělí a nabídne i možnost zjistit historii vašeho vlastního rodu.